6 Kasım 2009 Cuma

Türkiye, Rusya ile Savaşa Girerse Ne Olur ?


Rusya'da askeri mühimmat ve teçhizat organlarının sözcüsü olarak kabul edilen Военно-космической обороне(Askeri-Uzay Savunması) dergisi, olası bir Türkiye - Rusya savaşının senaryolarını yayınladı. Dergi, eğer Rusya, Türkiye ile bir savaşa girerse, Nato, ABD ve Kafkasya desteğinin arkasında olan bir Türkiye'ye direnmenin Rusya'ya ağır kayıplar vereceğini iddaa etti.
İşte o senaryolar;

1. Olasılık

Ayrılıkçı düşünceler, etnik çatışmalar, Azeri-Ermeni sorunu,terör ya da bölgedeki sivil Rusların öldürülmesi üzerine başlayacak savaşta, bir cephede Türkiye diğer cephelerde Gürcistan ve Azerbaycan, karşı cephede ise Rusya ile Ermenistan yer alacak.

Bu üç ülkenin toplam 600’den fazla savaş uçağı Rusya’yı Kafkasya’dan uzaklaştırmak, ekonomik gücüne zarar vermek ve bazı bölgelerini ele geçirmek amacıyla, güney kesimlerini 7-10 gün boyunca aralıksız bombalayacak.

2. Olasılık

Bölgedeki etnik çatışmalar ya da İran’ın dini yayılmasından kaynaklanan savaşta Rusya, İran, Azerbaycan ve Gürcistan’la savaşmak zorunda kalacak. 250 civarında savaş uçağının katılacağı çatışmaların bir amacı da Hazar’daki petrol havzalarını ele geçirmek olacak.

3.Olasılık

Ayrılıkçılık, terörizm, kaybedilen toprakların yeniden ele geçirilmesi ya da Kafkasya’da etkinlik kazanma niyetinin yol açacağı savaşta Rusya’nın tek müttefiği Ermenistan olacak.

Dergiye göre karşı cephede ise ABD desteğindeki Türkiye ve Gürcistan yer alacak. Savaşa büyük olasılıkla Azerbaycan, ayrıca kısmen Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya katılacak. Rus topraklarını binden fazla Türk, Türkiye’deki üslerden ve Akdeniz’deki uçak gemilerinden havalanacak Amerikan ve NATO uçakları bombalayacak, Rus hava gücü bir kaç saatte yok edilecek.

Ardından kara harekatı başlayacak, Rus enerji kaynaklarının taşındığı güzergahtaki bazı Kuzey Kafkas cumhuriyetleri işgal edilecek, Ermenistan toprakları ele geçirilecek ve bazı ülkeler haritadan silinecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder